II З’ЇЗД ШАХТАРІВ,
ЗАСНУВАННЯ НЕЗАЛЕЖНОЇ ПРОФСПІЛКИ ГІРНИКІВ
Другий з’їзд шахтарів СРСР пройшов 22 — 26 жовтня 1990 року в Донецьку. На з’їзді були присутні 814 делегатів.
З’їзд затвердив проєкт Генеральної типової тарифної угоди між шахтарями та Урядом СРСР. Основна ідея цього документа полягала в тому, що праця найманих робітників здебільшого повинна оплачуватись за витраченим ними робочим часом (плюс деяка фіксована частка від прибутку підприємства, якщо вона буде), відповідно до їх кваліфікації та за індексованим тарифом, прив’язаним до поточної вартості споживчого кошика.
Потім з’їзд було перетворено на Установчий з’їзд профспілки гірників і, після тривалих дискусій, було засновано Незалежну профспілку гірників СРСР — за його заснування проголосували 642 делегати.З’їзд також затвердив Статут Незалежної профспілки гірників СРСР (НПГ СРСР) та прийняв інші програмні документи, в яких зазначалося: — створено профспілку гірників-робітників, без участі адміністрації підприємств та галузі; — основними завданнями профспілки є запровадження погодинної оплати праці; — приведення умов праці та техніки безпеки до такого рівня, при якому зведено до мінімуму шкідливі впливи на організм людини; — створення нормальних трудових відносин. ІІ-й з’їзд шахтарів СРСР обрав керівний орган профспілки — Виконавче бюро Незалежної профспілки гірників СРСР і доручив йому розпочати роботу щодо створення профспілки, провести переговори з Урядом СРСР та укласти з ним, від імені шахтарів СРСР, Генеральну типову тарифну угоду (ГТТС). Головою виконавчого бюро НПГ СРСР було затверджено Геннадія Озоровського (Караганда), заступниками голови стали Павло Шушпанов (Донбас) та Олександр Сергєєв (Кузбас).
В лютому 1991 РОКУ бУЛА проведена виборча
конференція НПГ Західного Донбасу.
Головою регіонального НПГ був обраний
В. Мясников.
Чому робітники відмовлялися від звичного ПРУПу та масово переходили до НПГУ? Тому, що НПГУ не був пов’язаний з колишніми традиціями, набагато швидше реагував на проблеми робітників, вживав радикальніших заходів щодо захисту інтересів шахтарів, будував свою лінію на поєднанні захисту інтересів своїх членів з політичною підтримкою реформ в економіці та демократичних перетворень.При формуванні НПГ з’явилася ще одна тенденція, характерна для нового профспілкового руху: відмова від жорсткої заданості та однаковості підходів до визначення вихідної бази об’єднання. У старих профспілках панував адміністративно-галузевий принцип, відповідно до якого профспілки, як правило, створювалися на основі міністерств та відомств. Таке об’єднання було дуже зручним, як для адміністративних органів, так і для прив’язаних до них псевдопрофспілок.Але воно далеко не завжди відповідало потребам робітників та реальних профспілок. Зокрема, у вугільній промисловості міністерсько-галузеве об’єднання вело до того, що власне шахтарі опинялися у меншості. НПГ створювався як об’єднання робочих гірницьких професій, зайнятих не тільки у вугільнії промисловості, а й у інших галузях.Згодом до Обласного об’єднання НПГУ Західного Донбасу увійдуть первинні організації НПГ Кривбасу, Нікополя, Марганцю. Створюючи НПГ, гірники вирішили, що до їхньої профспілки не входитимуть працівники господарської адміністрації, які на державних підприємствах якраз і є роботодавцями та їхніми представниками. Цей принцип у перехідному постсоціалістичному суспільстві мав велике значення. Він дозволяв уникнути звичного підпорядкування адміністрації і наблизитися до виконання головного завдання — протистояння та дискусії з цією самою адміністрацією.
(Березень-квітень 1991 рік)Восени та взимку 1990/91 року шахтарський рух помітно ослаб. Це дозволило противникам економічних реформ піти у наступ на демократичні сили, щоб припинити перетворення загалом. Криваві січневі події у Вільнюсі показали це з повною ясністю. У країні пахло переворотом. Багато зобов’язань, взятих урядом по липневому страйку 1989 року, не виконувались. Росли простої на шахтах через незадовільне матеріально-технічне забезпечення, соціальна сфера все глибше заганялася в глухий кут, росли ціни, а полиці в магазинах були порожні. Тому березень 1991 року ознаменував нову страйкову хвилю. Цього разу шахтарі поєднали економічні вимоги із політичними. Зріс рівень керівників страйкомів. Висувались серйозні загальногалузеві пропозиції (наприклад, проект Генеральної тарифної угоди). У Західному Донбасі лідерами страйкової боротьби навесні 1991 стали колективи шахт ім. Героїв космосу, «Благодатної» ім. Ленінського комсомолу України.
Під час страйку березня-квітня 1991 р, найтривалішого в історії робітничого руху Західного Донбасу, на центральній площі Павлограда неодноразово проводилися мітинги, де до населення доводили шахтарські проблеми та вимоги. Відеозапис таких акцій регулярно проводився місцевою міліцією.
Фото з английського журналу КОНФЕРЕНЦІЯ ДЕМОКРАТИЧНИХ
СИЛ У ПАВЛОГРАДІ
СТВОРЕННЯ НПГ УКРАЇНИ
19-20 липня 1991 року у м.Димитрові було проведено установчу конференцію (Донецьк, Макіївка, Павлоград, Харцизьк, Красноармійськ, Шахтарськ, Первомайськ), на якій було створено Незалежну профспілку гірників (НПГУ). Було прийнято Статут. Головою було обрано В. Гнилицького. Делегати представляли 18 тис. членів НПГ.
І з’їзд НПГ України
20-21 лютого 1992 року у Макіївці проходив І з’їзд Незалежної профспілки гірників України. Основне питання порядку денного — затвердження проекту Генеральної типової тарифної угоди між Незалежною профспілкою гірників України та урядом України. А також комплектування виборних органів, прийняття доповнень та змін до Статуту НПГУ. Всі поправки та доповнення до Статуту, а також Генеральна типова тарифна угода була схвалена та прийнята без особливих дискусій.
ЗАГАЛЬНИЙ СТРАЙК 1993 РОКУ.
10 червня 1993р. — початок загального страйку (зупинилися 155 шахт, сотні підприємств), що тривав до 28 червня. «Положення, в якому опинилися шахти Західного Донбасу, було більш ніж критичне. Є вугілля, а грошей нема. Жодна шахта не є платоспроможною. Тільки у країні абсурдів може існувати таке становище, коли працюючі стабільно підприємства не мають коштів на виплату зарплати та змушені брати кредити у банку під божевільні відсотки. На шахтарській праці банки наживалися та процвітали в той час, коли шахтарі були доведені до останньої межі. Невеликий поштовх — і настане величезної сили вибух, погасити який буде непросто.
ІІ з’їзд НПГУ
З 15 по 17 лютого 1995 року у м. Києві проходив ІІ з’їзд Незалежної профспілки гірників України. На з’їзд прибули 127 делегатів із 140 обраних. На той час НПГУ налічував 43 тисячі членів у 64 первинних організаціях. Вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих гірників за період з першого з’їзду — 1298 осіб.
Волинець М.Я. — голова НПГУ.
Вперше у профспілковій практиці новообраний голова НПГУ прийняв присягу, поклавши руку на новий Статут НПГУ.
3 березня 1995 року – конференція РВ НПГУ Західного Донбасу. Конференція прийняла Статут НПГУ РО ЗД (як тепер називатиметься організація) відповідно до Статуту, прийнятого на II з’їзді НПГУ 17 лютого 1995 року.
Головою РО НПГУ Західного Донбасу бул обран В. Карлов.
23.04.1996 р. — початок серії страйків у Західному Донбасі.
28.06.1996 р. — страйкуючі шахтарі ш.ім.Героїв космосу перекрили залізничні колії на ЦЗФ.
2.01.1997 р. — початок страйку на ш. «Степовій».
1.04.1998 р. — у Західному Донбасі зупинилися всі шахти.
15.05.1998р. – початок пішого походу шахтарів Першотравенська, який переріс у загальний страйк гірників Західного Донбасу і піший похід на Київ.
Вимоги трудових колективів вугільників та шахтобудівників Західного Донбасу. від 17 травня 1998р.
1. Погасити шахтарям та шахтобудівникам існуючу заборгованість із заробітної плати.
2. Відновити рівень заробітної плати та пенсій гірників не нижче за рівень 1990р. По галузях народного господарства України (1990 р. – 2 місце; 1998 р. – 17 місце).
3. Надати вугільній промисловості статусу базової галузі на пріоритетних підставах.
4. Припинити закупівлю вугілля для потреб промисловості України в інших державах.
5. Оплату «нічних» підземним працівникам провадити у розмірі 40% тарифної годинної ставки, окладу за кожну годину роботи у нічний час з віднесенням витрат на собівартість
.6. Оплату «дорожніх» провадити з розрахунку годинної тарифної ставки окладу працівника «несенням витрат на собівартість».
7. Одноразову винагороду за вислугу років виплачувати із застосуванням коефіцієнтів, що враховують стаж роботи, з віднесенням витрат на собівартість. Коефіцієнти для підземних працівників від 0,8 до 2,0; для працівників, зайнятих у технологічному ланцюжку від 0,5 до 1,6. Для решти працівників підприємства від 0,3 до 1,3.8. Здійснити перевірку фінансово-господарську діяльність підприємств.
17.06.1998 р. – після тижневого пікетування резиденції президента та Кабміну, після виконання вимог, учасники походу повернулися додому.
11.08.1998 р. — Головою було обрано А. Бакірова.
2.10.1998 р. — пікетування лідерами ГО НПГУ ЗД Кабміну, Верховної Ради та Мінвуглепрому.
4.11.1998 р. – акція на Хрещатику «Похорони вугільної галузі».
23.12.1999 р. — пікетування ВР та Кабміну.
4.02.2000 р. — пікетування ВР та Кабміну.
31.01.2001 р. – акція протесту у Західному Донбасі у вигляді невідвантаження вугілля.
10.04.2001 р. – підписання чотиристоронньої угоди між НПГУ, ПРУП, адміністрацією та облдержадміністрацією.
1.10.2001 р. – невідвантаження вугілля шахтами Західного Донбасу.
15.12.2001 р. — пікетування ВР та Кабміну. 17-20.
12.2001 р. – невідвантаження вугілля всім споживачам.
1.02.2002 р. – зупинилися 5 шахт Західного Донбасу.
8.05.2002 р. — страйкуючі гірники ш.Дніпровської пройшли пішим ходом до Тернівки.
15-19.07.2002 р. – акція протесту в Києві з ініціативи НПГУ. 23.08.2002 р. – мітинг шахтарів біля адмінбудівлі «Павлоградвугілля».
1-11-2002 р. — страйк на семи шахтах Західного Донбасу.
12.11.2002 р. — облпрокуратура та УБЕЗ зламали сейфи та вилучили документи в офісах профорганізацій ГО НПГУ ЗД.
3.03.2003 р. – початок страйку на шахтах «Павлоградвугілля»
4-5.03.2003 р. – колони гірників шахт «Тернівської», ім.Героїв космосу та «Дніпровської» прийшли до Павлограда.
1-10.04.2003 р. – голодування лідерів ГО НПГУ ЗД у будівлі «Павлоградвугілля».
Рада голів Областного об’еднання НПГУ Західного Донбасу 1 квітня з 11.00 оголосив безстрокову голодівку в приміщені ДХК «Павлоградвугілля» (приймальня та кабінет генерального директора). Вимоги : Виплата заробітньої платні за січень та лютий місяці 2003 року в полному обсязі. Підвищення тарифних ставок відповідно до Закону «О мінімальної заробітньої платні» та Генеральним таріфною угодою.
23.09.2005 р. – звітно – виборна конференція ГО НПГУ ЗД. Головою обрано В. Грека.
22-23.11.2005 р. — П’ятий з’їзд НПГУ у Києві.
22.03.2007 р. — підписано колдоговори з адміністрацією «Павлоградвугілля» з реальним розширенням соціальних гарантій.
12.06.2007 р. — підписано регіональну угоду між облдержадміністрацією, профспілками та спілкою промисловців області на 2007-2009 роки.
27.07.2007 р. — створено Конфедерацію вільних профспілок Дніпропетровської
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 12 серпня 2009 р. N 887
Київ
Про затвердження Порядку надання компенсації особам,
які мають право на безоплатне отримання вугілля
на побутові потреби, але проживають у будинках
з центральним опаленням
Кабінет Міністрів України п о с т а н о в л я є:
Затвердити Порядок надання компенсації особам, які мають
право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але
проживають у будинках з центральним опаленням, що додається.
Прем’єр-міністр України Ю.ТИМОШЕНКО
Інд. 26
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 12 серпня 2009 р. N 887
ПОРЯДОК
надання компенсації особам, які мають право
на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби,
але проживають у будинках з центральним опаленням
- Цей Порядок визначає механізм надання компенсації за оплату електроенергії, природного газу та центрального опалення житла (далі — компенсація) працівникам з видобутку (переробки) вугілля та вуглебудівних підприємств, особам, нагородженим знаками Шахтарської Слави або Шахтарської Доблесті трьох ступенів, пенсіонерам, інвалідам і ветеранам війни та праці, особам,інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання,сім’ям працівників, що загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв’язку з втратою годувальника, що згідно із статтею 43 Гірничого закону України ( 1127-14 ) мають право на безоплатне отримання від підприємств з видобутку (переробки) вугілля та вуглебудівних підприємств (далі — вугільні підприємства) вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням.
- Працівники з видобутку (переробки) вугілля та вуглебудівних підприємств (далі — працівники) подають заяву про надання компенсації вугільним підприємствам, а особи, нагороджені знаками Шахтарської Слави або Шахтарської Доблесті трьох ступенів, пенсіонери, інваліди і ветерани війни та праці, особи, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання, сім’ї працівників, що загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв’язку з втратою годувальника (далі — особи, які не працюють на вугільних підприємствах), — управлінням праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурним підрозділам з питань праці та
соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва і Севастополя) рад (далі — органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації проживання.
У заяві зазначаються інформація про працівника або особу, яка не працює на вугільному підприємстві (прізвище, ім’я та по батькові, число, місяць, рік народження, серія, номер паспорта, ким і коли виданий, місце реєстрації проживання), що звіряється уповноваженою особою вугільного підприємства або органу праці та соціального захисту населення з паспортними даними такої особи, а також реквізити рахунка в уповноваженому банку, на який перераховується компенсація
До заяви додаються відомості про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами за формою, затвердженою Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими держадміністраціями, а також копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
Особи, які не працюють на вугільних підприємствах, додають до заяви довідку про підтвердження права на отримання компенсації згідно із статтею 43 Гірничого закону України ( 1127-14 ), надану вугільними підприємствами, на яких працювали вони або члени їх сімей, що загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля.
- Компенсація нараховується на підставі пред’явлених платіжних документів (розрахункових книжок, платіжних квитанцій) про фактичну оплату спожитих за попередній місяць електроенергії, природного газу для приготування їжі і послуг з центрального опалення житла, що подаються щомісяця до 25 числа наступного періоду:
працівниками — вугільному підприємству;
особами, які не працюють на вугільних підприємствах, — органам праці та соціального захисту населення.
Зазначені у пункті 1 цього Порядку особи, які з поважних причин (відрядження, хвороба, смерть близької людини тощо) своєчасно не подали зазначені платіжні документи, можуть подати їх протягом двох наступних місяців.
- Розмір компенсації розраховується як сума платежів за послуги з центрального опалення житла, електропостачання та газопостачання (з урахуванням пільг, що надаються відповідно до законодавства) в межах норм володіння або користування житловою площею та норм споживання електроенергії і природного газу для приготування їжі, з урахуванням яких призначається субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
- Компенсація виплачується щомісяця через уповноважені банки.
- Вугільне підприємство подає щомісяця до 30 числа органові праці та соціального захисту населення за місцезнаходженням підприємства списки працівників, які звернулися із заявою про надання компенсації і яким нараховано компенсацію за формою, затвердженою Мінпраці.
- Орган праці та соціального захисту населення після надходження бюджетних коштів на його рахунок, відкритий у територіальному органі Державного казначейства, перераховує їх на підставі виплатних документів (відомостей) уповноваженим банкам для виплати компенсації.
- Вугільне підприємство формує та зберігає особову справу кожного працівника, який звернувся із заявою про надання компенсації.
Особова справа містить зазначену заяву, відомості про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами, копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та платіжних документів (розрахункових книжок, платіжних квитанцій) про фактичну оплату спожитих послуг.
- Контроль за цільовим і ефективним витрачанням бюджетних коштів здійснюється в установленому законодавством порядку.
ХРОНІКА ДІЯЛЬНОСТІ ОО НПГУ ЗД ПІСЛЯ ЗВІТНО-ВИБІРНОЇКОНФЕРЕНЦІЇ (З ВЕРЕСНЯ 2010 РОКУ)
2010 рік15-16 жовтня – участь активу ОО НПГУ ЗД у Києві в акціях проти Трудового та Податкового кодексів, Концепції реформування системи соціального страхування, які значно погіршують становище трудящих, підприємців, шахтарів-інвалідів.2011 рік4 квітня – ОО НПГУ ЗД виступило проти передачі адміністрацією ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» баз відпочинку ПРУПівській комерційній фірмі «Робоча солідарність».Червень – голодування шахтарів-інвалідів – членів первинної організації НПГУ при Павлоградському міському відділенні Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві з вимогою відновити перерахування членських внесків на розрахунковий рахунок первинки НПГУ ЗД.Жовтень – вимога шахтарів-інвалідів звільнити прокурора Павлограда Казанцева за хамське з ними поводження.Жовтень – ОО НПГУ ЗД підтримало КСПУ у його протесті проти неконституційної Пенсійної реформи.Листопад – шахтарі-інваліди Західного Донбасу об’єдналися у своїй діяльності з колишніми воїнами-афганцями.Протягом усього року – ОО НПГУ ЗД домагалося від адміністрації ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» підвищення заробітної плати гірників; його актив брав участь у Київських акціях протесту шахтарів-інвалідів, «афганців» та чорнобильців проти утисків їхніх прав. ОО НПГУ ЗД постійно виступало проти недбалого ставлення керівників та спеціалістів апарату ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» та окремих шахт до охорони праці, дієво підтримувало шахтарів, які постраждали на виробництві.2012 рікБерезень – інваліди-шахтарі на чолі з головою первинної організації НПГУ при відділенні Фонду страхування від нещасних випадків Павлограда, членом правління Фонду М.Житником домоглися перерахунку регресів у бік їхнього збільшення.Травень – 20 років газеті «Лава» Обласного об’єднання НПГУ Західного Донбасу.Липень – ОО НПГУ ЗД виступило проти нелегітимного наказу генерального директора ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», що суперечить колдоговору, про зміну допустимої концентрації алкоголю в крові шахтарів перед зміною з 0,03 до 0%.Липень – інваліди-шахтарі Західного Донбасу, виявивши солідарність, підтримали вимогу своїх колег із Луганської та Донецької областей про видачу їм побутового вугілля у повному обсязі. У результаті Кабмін видав ухвалу про подальшу видачу не 3, як раніше, а 5,9 тонни вугілля на домобудування – згідно з Гірським Законом України.Липень – з ініціативи ОО НПГУ ЗД та первинної організації НПГУ укладено колективний договір між адміністрацією ТОВ «Клінінг-сервіс» та трудовим колективом.Липень – у рамках реалізації пілотного проекту створено перше у Західному Донбасі шахтоуправління «Першотравенське» на базі шахт «Степова» та «Ювілейна».Серпень – лідери ОО НПГУ ЗД направили лист-протест на адресу Об’єднаної опозиції щодо включення Михайла Волинця до передвиборчого списку під непрохідним 85-м номером.Протягом усього року – ОО НПГУ ЗД підтримував первинну організацію НПГУ при міському відділенні Фонду соціального страхування Павлограда у її вимозі відновити перерахування членських внесків інвалідів-регресників на розрахунковий рахунок первинки.У серпні – в результаті тривалих переговорів, акцій протесту, пікетів біля міськвиконкому Павлограда, досягнуто згоди з банками про утримання та перерахування членських внесків нана розрахунковий рахунок первинної організації НПГУ при відділенні Фонду.У жовтні – керівництво Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань таки задовольнило вимогу інвалідів-регресників Павлограда та звільнило з посади начальника міського відділення Фонду Н.Сидорову, яка обмежувала інтереси людей, постраждалих на виробництві – членів первинної організації НПГУ.У жовтні – створено первинну організацію НПГУ інвалідів-регресників при Першотравенському міському відділенні Фонду соціального страхування.Протягом усього року – інваліди-шахтарі виступали проти скорочення лікарень та погіршення медичного обслуговування населення Західного Донбасу та усієї Дніпропетровської області.Протягом усього року – ОО НПГУ ЗД, первинні організації НПГУ шахт виступали проти дискримінаційної грейдової системи оплати праці та за повернення до оплати праці відповідно до Галузевої угоди. Це підтвердили конференції трудових колективів, вимагаючи підвищення зарплати та скасування системи оплати праці «Хей Груп».2013 рікСічень – у рамках реорганізації вугільного виробництва у Західному Донбасі створено чотири шахтоуправління, до яких увійшли вісім шахт: ШУ ім. Героїв космосу – з одноіменною та шахтою «Благодатна» у складі; ШУ «Павлоградське» — шахти «Павлоградська» та «Тернівська»; ШУ «Тернівське» — шахти «Самарська» та «Західно-Донбаська»; ШУ «Дніпровське» — шахти ім. Н.І.Сташкова та «Дніпровська».Березень – на конференції шахтарів-інвалідів делегати від громадських організацій інвалідів трьох шахтарських міст Павлограда, Тернівки та Першотравенська створили регіональну громадську організацію шахтарів-інвалідів Західного Донбасу ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». Очолив її Микола Житник.Квітень – внаслідок неодноразових настійних вимог ОО НПГУ ЗД власник ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» скоротив кількість груп окладів у межах грейдів системи оплати праці «Хей-Груп» з 27 до 6. Введено Положення про коефіцієнт трудового вкладу та базові тарифи робітників підвищено на 15% . Це безперечне завоювання профспілки.15 травня виповнилося 15 років історичному походу шахтарів Західного Донбасу до Києва. Мужня хода тисяч гірників із Першотравенська, Тернівки та Павлограда до столиці стала класичним прикладом боротьби наших вугільників за право отримувати заробітну плату за свою каторжну працю, право забезпечувати матеріально сім’ї, право годувати дітей. Наші гірники, очолювані лідерами НПГУ, подолали 600 кілометрів шляху та золотими літерами вписали своє ім’я у літопис історичних звершень робітничого класу у боротьбі за свої законні права.ОО НПГУ ЗД практикує укладання та оновлення діючих договорів з низкою магазинів, аптек, медичних та інших підприємств на надання ними послуг зі значними знижками для членів НПГУ – власників дисконтних карток. Що благо для членів профспілки.ОО НПГУ ЗД веде широку роз’яснювальну роботу щодо неприпустимості ухвалення Верховною Радою України нового Трудового Кодексу. У тому числі в газеті «Лава» регулярно публікуються статті та роз’яснення лідерів НПГУ, коментарі юристів про те, що новий Трудовий Кодекс непомірно посилить права роботодавця, дозволить підслуховування, подовжить робочий тиждень, дозволить звільнення матерів-одиначок, ґрунтовно обмежить права.9 липня, в результаті багатомісячних наполегливих вимог ОО НПГУ ЗД, нарешті, відбулася конференція трудового колективу ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»: підбила підсумки виконання колективного договору за 2012-2013 рр. та визначила пріоритети соціальних гарантій на 2013 рік 2014 р.: встановлено більш справедливі базові оклади робітників, скориговано систему преміювання. До нового колдоговору внесено багато доповнень та змін, що стосуються соціальних гарантій для робітників.Починаючи з літа, інваліди-регресники – члени первинної організації НПГУ при Павлоградському міському відділенні Фонду соцстраху України – проводять пікетування офісів Казначейства, перекривають автодороги, домагаються від прокуратури адекватних дій із вимогами своєчасних та повних регресних виплат інвалідам-шахтарям. Як правило, їх акції мають належний ефект.У листопаді відбувся VII з’їзд Конфедерації вільних профспілок України, в якому брала участь представницька делегація із Західного Донбасу на чолі із головою ОО НПГУ ЗД Віктором Греком. КСПУ зростає чисельно, підтверджує свою репрезентативність, зростає авторитет на міжнародній арені. Багато в чому це заслуга Михайла Волинця. З’їзд обрав Михайла Яковича головою КСПУ на новий термін. В результаті обговорення на з’їзді було прийнято низку резолюцій щодо своєчасності соціальних виплат та зарплати, охорони та безпеки праці, порушення прав профспілок, неприпустимості прийняття нового Трудового кодексу України.2014У січні Конфедерація вільних профспілок України виступила із заявою з приводу прийнятих 16 січня парламентською більшістю (фракції ПР та КПУ) з грубими порушеннями регламенту та без обговорення репресивних законів, що обмежують свободу вираження думок та мирних зборів. Лютий — ОО НПГУ ЗД повністю підтримало Євромайдан, профактивісти неодноразово виїжджали до Київа у 2014 році для участі в акціях протесту, проводили у Павлограді народне віче на підтримку вимог Майдану проти владного свавілля, корупції, зневажання основ людяності, демократії та свободи керівництвом держави, перераховували кошти на підтримку Євромайдану.Березень – КСПУ та НПГУ звернулися до влади країни з вимогами вжити екстрених заходів щодо забезпечення миру в Україні. Звернутися до соціального діалогу профспілок із роботодавцями як до джерела стабільних, легітимних економічних реформ, особливу увагу приділяти забезпеченню своєчасних соціальних виплат та заробітної плати.Протягом здійснення антитерористичної операції на сході країни ОО НПГУ ЗД активно допомагало українській армії: усі працівники апарату перерахували частину своєї зарплати на рахунки Міноборони України, Рада голів також виділила кошти та спрямувала їх на зміцнення обороноздатності країни. Неодноразово допомагали військовим у придбанні пральних машин, холодильників, бронежилетів, рацій, одягу, продуктів та багато іншого.Липень – з метою недопущення зниження життєвого рівня громадян України Рада голів НПГУ вимагала від влади збільшення розмірів зарплат, пенсій та інших соціальних виплат.11 липня виповнилося 25 років протестному шахтарському руху. Воно дало поштовх до створення НПГУ та КСПУ. Завдяки шахтарським страйкам демократія прижилася в нашій країні і її вже не подолати жодному диктаторсько-олігархічному режиму.Жовтень – Рада голів ОО НПГУ ЗД звернулась до адміністрації ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» щодо підвищення цін на вугілля, що реалізується, перегляду в колдоговорі розмірів компенсацій за електроенергію, газ і тепло, що використовуються шахтарями, на 50% — з 2000 до 3000 грн.Листопад – виповнилося 24 роки з часу створення Незалежної профспілки гірників України. Прогресивна частина трудящих вугільників бачить у НПГУ впливову силу українського суспільства, свою надійну опору та підтримку, потужний засіб розвитку демократії.26 листопада була прийнята спільна постанова Ради голів ОО НПГУ ЗД та президії ДТО ПРУП з вимогою до власника «Павлоградвугілля» підвищити оклади всім працівникам з одночасним збільшенням фонду оплати праці на відсоток інфляції в Україні.19 грудня – Рада голів НПГУ вимагала від Міненерговугілля погасити заборгованість перед усіма вугле- та торфодобувними підприємствами; вирішити питання відвантаження вугілля споживачам та не допустити зупинки шахт; забезпечити належне фінансування вугільних підприємств; проіндексувати зарплати та соцвиплати відповідно до інфляції та знецінення національної валюти; припинити спроби ухвалення антинародного Трудового кодексу; при ухваленні законодавчих актів не допускати звуження соціальних пільг та стандартів; до завершення АТО та звільнення тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей призупинити реформування та закриття вугільних підприємств.2015 рік28-29 січня представницька делегація із 350 західнодонбаських шахтарів, серед них 150 активістів ОО НПГУ ЗД, пікетувала в Києві Кабмін та Міненерговугілля. Мета – домогтися від владних чиновників перегляду держбюджету на 2015 рік з урахуванням виділення коштів на державну підтримку вугледобувних підприємств, погашення заборгованості із зарплати шахтарям, а також скасування податків на шахтарські пенсії, виконання соціальних гарантій згідно з Гірським Законом та Законом України «Про престижність шахтарської праці» відмовитися від імпорту дорогого вугілля та електроенергії з Росії, забезпечити своєчасні розрахунки на енергоринку тощо.2-3 березня шахтарі Західного Донбасу, серед них представницька делегація від ОО НПГУ ЗД, знову провели акції протесту в столиці. Як і в січні, разом із сотнями представників інших регіонів, наші активісти пікетували будівлі Кабміну та Верховної Ради з метою привернути увагу уряду та нардепів до нагальних шахтарських проблем, до життя гірників. Профспілки запропонували документ, що включає конкретні кроки щодо виходу ПЕК із кризи.21-22 квітня у Києві пройшов ІІІ з’їзд шахтарів України. 800 делегатів з’їзду, а також тисячі гірників, що приїхали до столиці з усієї країни. 800 делегатів з’їзду, а також тисячі гірників, які приїхали до столиці з усієї країни, порушили перед керівництвом держави питання про негайну відставку міністра Енерговугілля Демчишина за кризу в галузі. Шахтарі, серед яких було багато сотень членів НПГУ із Західного Донбасу, пікетували владні офіси Адміністрації Президента, Верховну Раду, Кабінет міністрів, Міністерство енергетики та вугільної промисловості. 28 жовтня виповнилося 25 років НПГУ Західного Донбасу. Наша профспілка народилася на хвилі шахтарських страйків і сьогодні є впливовою силою у справі захисту прав та інтересів гірників. З кожним днем міцніє, чисельно росте наша профспілка, поповнюючись новими борцями за права трудящих. Зростає авторитет НПГУ як нашій країні, так і закордоном.