«ПОДАРУНОК» ДО ДНЯ ШАХТАРЯ

Шо й казати, український уряд підготував гідний «подарунок» шахтарям до їх професійного свята! Із списків пільговиків-шахтарів викреслено 72 категорії працівників, натомість залишено лише дві.  А тепер більш докладно про те, як «рідний уряд» піклується про здоров’я гірників.
 
 24.06.2016 року Кабінет Міністрів України своєю постановою № 461 затвердив нові списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Проаналізувавши текст нових списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах які затверджені постановою № 461 від 24.06.2016 року можна дійти висновку про суттєве погіршення соціальної захищеності працівників вугільної промисловості.
Це проявляється, зокрема в виключенні з постанови №461 принципу встановлення права на пенсію за віком на пільгових умовах за ознакою належності до конкретної професії, посади, виконуваної роботи та в неможливості обґрунтовано визначати права шахтарів, зайнятих на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, на пенсію за віком на пільгових умовах. Починаючи з 1994 року, шляхом реформування, в Україні було сформовано Законодавство щодо визначення виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах та був визначений чіткий порядок застосування Списків N 1 і N 2. В даний час такий порядок відсутній.
Далі надаємо хронологію реформування законодавства яким затверджувались Списки N 1 і N 2 та зауваження щодо останніх змін.

11.03.1994 року Кабінет Міністрів України відповідно до статті 13 Закону України "Про  пенсійне забезпечення" своєю постановою №162 затвердив Списки №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на  пенсію за віком на пільгових умовах.
При цьому обидва списки містили саме перелік професій та посад, і крім цього Список №1 окремим підпунктом а) першої частини першого розділу включав також всіх робітників, зайнятих повний  робочий день на підземних роботах.
16 січня 2003 року Кабінет Міністрів України своєю постановою №36 скасував попередню постанову №162 (попередні списки 1994 року) і затвердив змінені Списки №1 та №2, але при цьому зберіг як перелік професій та посад в обох списках, так і залишив в Списку №1 підпункт а) першої частини першого розділу, який включає всіх робітників, зайнятих повний  робочий день на підземних роботах.

24 червня 2016 року Кабінет Міністрів України своєю постановою №461 скасував попередню постанову №36 (попередні списки 2003 року) і затвердив змінені Списки №1 та №2. Постановою Кабінету Міністрів України  №  461 від 24.06.2016 року збережено принцип розподілу на Списки №1 та №2, але в Списку № 1 (щодо підземних робіт в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень) взагалі виключено перелік професій, посад, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Відношення працівників до Списку № 1 (до підземних робіт в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень) відбувається за двома критеріями, незалежно від професії, посади, а саме:
1.Працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах
2.Працівники які обслуговують працівників зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров’я, працівники підземного телефонного зв’язку тощо).

Згідно з ч.3 Постанови Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016 року Міністерству соціальної політики доручено давати роз’яснення щодо порядку застосування списків, затверджених цією постановою.
Публікація вказаної Постанови №461 від 24.06.2016 року відбулась 03.08.2016 року в газеті Урядовий кур’єр (№144) і з 03.08.2016 року ця постанова діє. Будь-які роз’яснення Міністерства соціальної політики з приводу дії цієї постанови відносно шахтарів відсутні. До попередньої постанови №36 від 16.01.2003 року Міністерством праці та соціальної політики України наказом №383 від 18.11.2005 року було затверджено Порядок застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Пунктом 2 цього Порядку передбачено, що під  повним  робочим  днем  слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого  часу,  установленого для працівників даного виробництва, професії  чи  посади,  з  урахуванням   підготовчих,   допоміжних, поточних  ремонтних робіт,  пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків. При цьому треба відмітити, що цей Порядок приймався лише після спливу майже трьох років після прийняття постанови №36 16.01.2003 року, і не відомо, коли буде розроблено та затверджено новий Порядок застосування Постанови №461 від 24.06.2016 року. Як діятимуть нові Списки, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016 року, на теперішній час передбачити важко, але вже зараз стає зрозумілим, що з 03.08.2016 року неможливо обґрунтовано визначати права шахтарів, зайнятих на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, на пенсію за віком на пільгових умовах. 22 роки (з 1994 року) діяв принцип конкретного визначення професій та посад шахтарів, який скасовано. При цьому Кабінетом Міністрів України повністю проігноровано вимоги щодо консультацій  з  громадськістю  з  питань формування та реалізації державної політики, вказана постанова №461 від 24.06.2016 року прийнята без належного обговорення з представниками Незалежної профспілки гірників України, Конфедерації вільних профспілок України, що зобов’язує нас вжити дії щодо недопущення правового колапсу та порушення прав шахтарів на пенсію на пільгових умовах.
 Обласне об’єднання Незалежної профспілки гірників України Західного Донбасу наполягає на  проведенні  консультацій та обговорення з представниками громадськості  змін щодо реформування законодавства яким визначається право шахтарів, зайнятих на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, на пенсію за віком на пільгових умовах, та скасувати постанову №461 від 24.06.2016 року, повернувши принцип встановлення права на пенсію за віком на пільгових умовах за ознакою належності до конкретної професії, посади, виконуваної роботи. Днями голова Обласного об’єднання НПГУ Західного Донбасу  Віктор Грек надіслав відповідного листа президенту України Петру Порошенку.  Розраховуємо  на виважене та справедливе вирішення питання щодо визначення посад та професій шахтарів, котрі мають право на пільги.
 
Інформаційно-аналітичний відділ ОО НПГУ ЗД